header
Topraksız tarım nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?


Domates Yetiştiriciliği
Sera Domates Yetiştiriciliği, Topraksız Tarım

En basit tanımı ile domates yetiştiriciliği nde toprak yerine sera domates yetiştiriciliği nde volkanik kayaların, suyun, taş yünü, kokopit ya da perit gibi maddelerin kullanıldığı, bitkilerin ihtiyaç duyduğu minerallerin ise bilgisayar sistemiyle verildiği üretime topraksız tarım denir.topraksız tarım kültürüne, yatırımcı yağıyor. Adana, Mersin, Afyon, Denizli, Urfa, Diyarbakır,Antalya gibi birçok ilde yatırım yapmak için arazi alan yatırımcılar, bu yöntemle topraklı tarıma göre beş kat fazla verim alabiliyor. Peki metrekare yatırım maliyeti 20 ile 50 euro arasında değişen topraksız tarım nasıl yapılır? Hangi bölgelerde yatırım yapmalı? Yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli? Hangi ürünlerin pazar şansı yüksek? Uzmanlar, yatırım yapan girişimcilere ne öneriyor? Bu alanda girişimciler için pek çok fırsat var…

 

 

Dünyada tarım alanları giderek verimsizleşiyor. Diğer yandan artan dünya nüfusu ve küresel ısınmanın bir sonucu olan artan gıda fiyatları, yaşanacak sıkıntıların öncü göstergesidir. Sonuç olarak geleneksel tarımsal üretimin hem artan nüfus hem de doğal koşullar nedeniyle düşeceğine yönelik karamsal beklentiler, bilim dünyasının yıllardır yoğun bir arayış içine itmiş bulunuyor. Örneğin topraksız tarım üzerine yapılan araştırmalar, bugün araştırma boyutundan çıkarak fiili olarak uygulamaya girmiş durumda. Henüz çok başında olsa da Türkiye’de bu uygulamanın içinde. Türkiye’deki birçok yatırımcı, gelişmeleri uzaktan ama büyük bir ilgiyle izliyor. Türkiye’nin her yerinden, her sektörden girişimcilerin ilgi odağındaki topraksız tarım, toprağa göre beş kat daha fazla verim sağlıyor, gelecek dönemin en kârlı işlerinden biri olmaya aday. İlginin nedenlerinden biri de bu.

Tüm Yönleriyle Topraksız Tarım  Video İzlemek için tıklayınız. 

 


Topraksız tarım


Hijyenik ve daha lezzetli ürünler yetiştirme imkânının dışında, gübreleme, ilaçlama, aşırı sulama gibi faktörlere gerek duymayan topraksız tarımda, başta geleneksel sebzeler olmak üzere hassas tıbbi bitkiler ve yumru kök içermeyen yeşillikler daha sağlıklı yetiştirilebiliyor ve hastalık seviyesi minimum düzeylere indiriliyor.

 

 

Peki topraksız tarım nasıl yapılır?
Hangi bölgelerde yatırım yapmak avantajlı?
Hangi ürünler üretiliyor ve bu ürünlerin pazarı nasıl? 

İşte Türkiye’de bu alanda üretim yapan üreticilerden üretim hikayeleri..

 

40 Milyar Dolarlık Pazar

Dünyanın son dönemde odaklandığı sektörlerin başında tarım geliyor. Çünkü gıda fiyatları son yıllarda yüzde 50′nin üzerinde bir artış yaşadı. Bu artışla birlikte ise dünya ekonomisi sarsılmaya başladı.

Gelişmiş ülkelerin önemli temsilcilerinden gelen bilgiler, gelecekte yüz binlerce insanın açlık çekeceği yönünde. Yani bugünde tarıma yatırım yapanları, gelecekte daha rahat bir yaşam bekliyor.

Türkiye’de, dünyada yaşanan gelişmeleri yakından izliyor. Yeni teknolojiler, sistemler geliştiriyor. Tabii bunu sadece tarımla uğraşanlar değil, teknoloji şirketleri de yapıyor, vizyon olarak girişimciler de… Türkiye, tarım açısından daha şanslı bir ülke arasında yer alıyor. Ancak tarımda bölünmüş topraklar, erozyon ve kuraklık, verimi engelliyor.

Türkiye’nin toprak verimliliğinin yapılan araştırmalara göre son 10 yılda yüzde 23 azaldığı belirtiliyor. Tarım alanında yeni gelişmeye başlayan topraksız tarım ise bugünün ve geleceğin yatırım alanı olarak yerini şimdiden üst sıralara taşımaya başladı. Topraksız tarım, diğer adıyla “hidroponik yetiştiricilik”, dünyada 40 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise her geçen gün artan saysı ile 150′a yakın serada bu teknik kullanılmaya başlandı.

Verim 5 Kat Daha Fazla

Topraksız tarımın en yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin başında Hollanda ve Belçika geliyor. Bu iki ülkenin seralarının toplam yüzde 95′inde topraksız tarım yapılıyor. Türkiye’de ise özellikle son bir yıldır yatırımcılar bu alana akın etmiş durumda. Türkiye’de son tabloya göre toplam 48 bin hektar seranın yaklaşık 4 bin dönümünde, topraksız tarım ugulamasına geçilmiş bulunuyor.

Uzmanlar Türkiye’nin topraksız tarım yapılan sera alanının iki üç yıl içerisinde 15 bin dönüme çıkacağını söylüyor.Topraksız tarım yönteminde verim, normal tarıma göre beş kat daha fazla. Kar amacı güdülmeksizin elde edilmiş maksium domates üretimi dekarda 105 ton olmuştur.Ülkemizde ise ihracata yönelik dikimi yapılan salkım domates çeşitlerinden ortalama 35-40 ton/dekar domates hasat edilmektedir.Eğer salkım çeşidi haricinde çeşitler dikilirse bu rekolte artacaktır.

Bu tarımda hormon ve ilaç kullanılmıyor. Dolayısıyla kalıntı içermeyen ve yüksek fiyatlardan alıcı bulan ürünlerin yetiştiği topraksız seralar, geleneksel seracıları da harekete geçiriyor. Ürünün pazarlanmasında fiyatı yüksek olmasına rağmen hiçbir sıkıntı çekilmediğini belirten sektör temsilcileri, hem iç pazarda hem de ihracatta alıcının sürekli olduğunu belirtiyor.

Avrupa standartlarında yapılan üretim, Avrupa pazarlarına, Rusya’ya Arap ülkelerine çok rahat bir şekilde ihraç ediliyor. Hatta zincir marketlerin bu ürünleri almak için hiçbir zorluk çıkarmadığı da belirtilenler arasında. Çünkü tüketicilerin son dönemde sağlıklı beslenme anlayışı giderek gelişiyor.

Metrekare yatırımı 20 - 50 euro arasında değişiyor

Topraksız tarımın yatırım maliyeti, diğer tarım metoduna göre yüksek. Ancak alınan verim ve yetiştirilen ürünün ortalama satış fiyatı düşünüldüğü zaman bu yatırımın kârlı bir yatırım olduğu görülüyor. Yatırım tutarı seralarda kullanılan malzeme, üretim methodu tercihlerine ve yatırımın büyüklüğüne  göre  dönüm (1000m2) 18-50 bin euro civarında.Ancak zirai danışman ve sulama - gübreleme - iklimlendirme sistemi yatırımın karlılığını belirleyecek tek unsurdur.  Yatırımın geri dönüş süresi ise iki ila beş yıl arasında değişiyor. Geri dönüş süresi, topraksız tarımın da ürün çeşidine göre farklılık gösterir.

Toprakta değil taşta tarım

 

PerlitVemikülitKayayünü


 

 

 

 

 

 

Yatırımla ilgili olarak, volkanik bir kaya türü olan pomza ile de topraksız tarım yapmak mümkün. Bir ton pomzanın fiyatı, 300 TL. Ve pomzanın kullanım süresi ise sekiz yıl. Burada yatırım yapılacak materyalin bilinçli bir şekilde seçilmesi, bu materyallerin nasıl kullanılacağı da önemle araştırmalıdır. Büyük şirketler bu alana büyük yatırım yapıyor. Kendi bünyelerinde ziraat mühendisleri çalıştırıyor. Ancak sektör temsilcileri küçük ve orta boy yatırımcıların mutlaka üniversitelerden danışmanlık hizmeti almaları gerekiyor.

 

 

Topraksız tarım, bilgisayar kontrollü bir sistem gerektiriyor.Bu bilgisayar,sulama sisteminde ph kontrollünü, gübrelemede EC kontrolünü, sera iklim kontrolünü (nemlendirme, ısıtma-soğutma, havalandırma,yağmur ve radyasyon sensörü vb.) yapıyor.Yatırım maliyetinin en büyük kısmını sera konstrüksiyon malzemeleri oluşturmaktadır.Yatırımın finansmanı ise öz sermaye ile birlikte ziraat bankası 0% faiz kredileri, kırsal kalkınma hibeleri, devlet yatırım teşvikleri ile karşılanabiliyor.

 

1 kilo domatesin maliyeti

Tüm bunlar maliyeti artıran etkenleri oluşturuyor. Ancak ekipmanların kullanımı, bitkilerin büyüme sürecinin belirlenmesi, üretimin devalılığı için uzman personel desteği şart. Tüm bu girdilerle birlikte bir kilo domatesin maliyeti 1-1,2 TL. Satış fiyatı ise 2 ila 5 TL. Burada katma değerli bir üretimden söz etmek mümkün.

Uzmanlardan Yatırımcılara Kritik Öneriler

Topraksız tarım yatırımı için uzmanlara girişimcilerin hangi unsurlara dikkat etmeleri gerektiğini öğrendik. Aynı zamanda topraksız tarım ile hangi ürünler yetiştirilebilir? İşte aldığımız yanıtlar;

Başta iklim özellikler olmak üzere, arazinin sulama suyu varlığı elektrik kaynaklarına yakınlık, pazara ulaşması açısından ana yollara hatta havaalanlarına yakınlık önem taşıyor.

Termal ve jeotermal enerji kaynaklarına yakınlık ise son derece önemli.

Don olmayacak bölgelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Çukurda kalan ve rüzgar almayan bölgeler yerine güneye bakan araziler tercih edilmeli.

Ürünlerle ilgili olarak, Türkiye’deki üretimin yüzde 90′ı şuan domates. Başta domates olmak üzere biber, patlıcan, salatalık, kavun ve kabak da yetiştirilen ürünler arasında yer alıyor.

Halen az miktarda da olsa fasulye, karpuz, marul, ıspanak, maydanoz, tere ve roka gibi ürünler de yetiştiriliyor.

İzmir’in Menderes Bölgesi ağırlıklı olarak salatalık yetiştiriciliği, Derme ise biber yetiştiriciği konularında alıcıların tercih ettiği bölgeler.

Antalya merkez ve çevresinde hemen hemen tüm ürünler bulunabiliyor.

Kesme çiçekte ise sırayla gül, karanfil, lale, krizantem, orkide, lilium, gerbera, frezya, glayör ve gipsofila yetiştiriliyor. Bu ürünlerden Türkiye’nin ihracat kaleminde yer alanlar ise karanfil ve gerbera.

Son Güncelleme: Perşembe, 07 Şubat 2013 14:00